Elżbieta – znaczenie imienia

Elżbieta to popularne imię żeńskie. Chętnie nadawane dziewczętom także i współcześnie. Brzmi ono dumnie a i w zdrobnieniu jest przyjemnym dla ucha. Nosiło to miano i nosi obecnie wiele znanych kobiet. Jego historia jest dosyć odległa, ponieważ imię wywodzi się z języka staro- hebrajskiego od słowa eliszeba lub elzeba co oznacza „Bóg jest moją przysięgą”, „moją doskonałością”. Tak, więc bez wątpienia jest to jedno z najstarszych żeńskich imion, funkcjonujące po dziś dzień.

Pojawiło się ono już w Biblii a w Europie rozpowszechniło wraz z chrześcijaństwem. W Polsce pierwszy raz zostało oficjalnie poświadczone w wieku XIII. Niezmiennie jest postrzegane, jako imię sławne a przy tym uznawane za królewskie, nie bez powodu, ponieważ nosi je obecna monarchini brytyjska Elżbieta II i obdarzona nim była jej wcześniejsza poprzedniczka żyjąca na przełomie XVI i XVII wieku królowa Anglii oraz Irlandii Elżbieta I.

Kobieta obdarzona tym imieniem lubi rozkazywać i uparcie dąży do celu nie cofając się przed niczym. Jest osobą kulturalną, elegancką, pełną dystynkcji, pewną siebie, umiejącą zadbać o swój wygląd. Sporo osób obdarzonych tym sławetnym mianem to panie indywidualistki, nadające ton w najbliższym otoczeniu, umiejące przystosować się do wielu różnych sytuacji nawet bardzo trudnych.

Uważa się również, że Elżbiety są osobami nieco zamkniętymi w sobie, rzadko mówiącymi o swych uczuciach, opanowanymi, nieulegającymi wpływom, a przy tym bardzo sprytnymi, więc z łatwością umieją manipulować innymi ludźmi. Kobiety o imieniu Elżbieta potrafią być bardzo zmysłowe i towarzyskie, z łatwością nawiązują kontakty a i umieją swatać innych, ale bywa, że są chłodne i niedostępne jeśli tego chcą.

Zazwyczaj są to osoby budzące skrajne odczucia. Bywają krytykowane a innym znów razem chwalone. Jednakże na tym polega sukces ich osobowości. Imieniny Elżbieta obchodzi 4 stycznia, 20 lutego18 czerwca, 4 lipca, 8 lipca, 21 października, 5 listopada, 14 listopada, 17 listopada, 19 listopada, tak więc wiele sposobności aby złożyć powinszowania znajomym Elom.