Królowe i władczynie o imieniu Elżbieta

Na całym świecie mnóstwo kobiet nosi imię Elżbieta, toteż Ela występuje w różnych językach. Jego popularność wynika nie tylko z wielowiekowej historii, ale także z faktu, że wiele słynnych pań je nosiło. W tym szacownym gronie znalazły się kobiety okrzyknięte świętymi między innymi najbardziej znana święta Elżbieta matka Jana Chrzciciela, aktorki takie jak Elizabeth Tylor, piosenkarki czy kobiety zajmujące się polityką.

Imienniczki świętej Elżbiety, postaci biblijnej, żyły i żyją na całym świecie, a ich imię z pewnością nie zostało wybrane przypadkowo. Przede wszystkim szacowne miana wybierane dla córek królewskich dobierane były nie z przypadku. Te przyszłe władczynie otrzymywały imię po swych matkach, babkach lub ciotkach, które także były królowymi lub księżnymi. W ciągu długiej okresu dziejów Europy było wiele władczyń o imieniu Elżbieta. Wśród nich wiele polskich koronowanych głów.

Pierwsza z nich to królowa Polski i wielka księżna litewska Elżbieta Rakuszanka zwana również Habsburżanką. Była córką Elżbiety Luksemburskiej i króla Albrechta II Habsburga. Poprzez ślub z Kazimierzem IV Jagiellończykiem stała się głową państwa polskiego. Była ona matką trzynaściorga dzieci, spośród których 3 córki nosiły imię Elżbieta.

Kolejna polska królowa to Elżbieta Habsburżanka, córka Anny Jagiellonki. Została żoną Zygmunta II Augusta. Niestety ich związek nie był udany a sama królowa zmarła wycieńczona napadami padaczki w wieku 19 lat. Trzecią z kolei królową Elżbietą była Bośniaczka, jednocześnie także królowa węgierska. Poślubiła Ludwika króla Węgier, który później koronował się na króla Polski przez o jego małżonka także miała prawo do korony. Urodziła cztery córki, zginęła tragiczną śmiercią poprzez uduszenie.

Zdecydowanie najbardziej znanymi wśród władczyń są obie królowe angielskie Elżbieta I Wielka oraz Elżbieta II. Pierwsza z nich nigdy nie zdecydowała się na małżeństwo dzierżąc władzę niepodzielnie. Natomiast obecnie panująca królowa brytyjska została koronowana w 1953 roku, wcześniej poślubiwszy (1947). Ma czworo dzieci: Karola, Annę, Andrzeja Edwarda.