Znane imienniczki

Jako że imię Elżbieta jest sławne i stosowane na prawie całym świecie, znanych kobiet noszących je na przestrzeni wieków i tych żyjących obecnie jest sporo. Wśród znamienitych osób znalazły się między innymi aktorki, panie zajmujące się polityką, głowy koronowane lub królewskie córki a także przedstawicielki sportu i piosenkarki.

Ponieważ kobieta nosząca to dumnie brzmiące i kojarzące się z wyższymi sferami imię, powinna być obdarzona takimi cechami jak upór w dążeniu do celu, pewność siebie i konsekwencja być może, dlatego tak wiele przedstawicielek płci pięknej- Elżbiet wykonuje wspomniane zawody. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że na liście władczyń jest sporo kobiet o takim właśnie imieniu.

Wśród nich obecnie panująca brytyjska królowa Elżbieta II, Elżbieta I z Tudorów, królowa Czech Elżbieta pomorska, cesarzowa austriacka Elżbieta Bawarska zwana „Sisi”, o której powstał słynny film, caryca rosyjska Elżbieta Romanowa oraz dwie polskie królowe i księżne litewskie Elżbieta Rakuszanka i Habsburżanka. Biorąc pod uwagę współczesną scenę piosenki to reprezentują ją Elżbieta Adamiak zajmująca się głównie śpiewaną poezją oraz Elżbieta Dmoch, śpiewająca z cieszącym się popularnością w latach 70 i 80 zespole polskim 2+1.

Dużą grupę reprezentantek imienniczek stanowią panie zajmujące się polityką, należą do nich Elżbieta Chojna- Duch, Elżbieta Jakubiak, Elżbieta Teresa Ratajczak, Elżbieta Aleksandra Wiśniowska, Elżbieta Witek. Ponadto jest wiele znanych i mniej znanych aktorek o tym imieniu: Elżbieta Barszczewska, Elizabeth Hurley, Elżbieta Jarosik, Elizabeth Mitchell, Elżbieta Zającówna Elizabeth Tylor, Elżbieta Czyżewska, Elżbieta Starostecka.

Należy również bezwzględnie wspomnieć o polskiej podróżniczce, reżyserce filmów dokumentalnych i autorce wielu książek Elżbiecie Dzikowskiej, która prowadziła przez wiele z Tonym Halikiem słynny program „Pieprz i wanilia”. Również kilka pań uprawiających sport nosi imię Ela między innymi młoda amerykańska pływaczka Elizabeth Beisel, która zdobyła srebro na Olimpiadzie w Londynie w 2012 r.